Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi

Sembol İnşaat’ın inşaa ettiği, ünlü İngiliz mimar Lord Norman Foster’ın tasarladığı Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi Astana’nın ilk ve tek yaşam merkezidir. Dünyanın en büyük çadırı şeklinde tasarlanan yapı 150 metre yüksekliğinde olup, 140.000 m2’lik alanda 200 metrelik elips bir tabana sahiptir.

Menteşe hareketli iki parça olarak tek seferde 2 bin 600 ton ağırlık kaldırma kapasitesi kullanılarak, yerden ortalama 80 metre yukarı hareketle bütün olarak kaldırılıp, 82 metre yatay taşınma ile inşa edilen Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi, asimetrik koni formunda tasarlanmıştır.

Binanın çatısı, Vector Foiltec’ten temin edilmiş merkezi bir bobinden bağlı kablolar ağı üzerine asılmış ETFE-yastıklarından inşa edilmiştir. Güneş ışığının içeri girmesini sağlayan saydam malzeme, dışarıda yıl boyunca sıcaklık -35 ve +35°C arasında değişirken ısıtma ve soğutma sistemleriyle birlikte ana mekânda iç mekân sıcaklığının 15-30°C arasında ve perakende satış birimlerinde19-24°C arasında kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nde, lüks mağazalar, restoranlar ve kafeler , botanik bahçesi, sinema, SPA ve sağlık merkezi, çocuk kulüpleri, oyun alanları ile Maldivler’den getirilen deniz suyu ile oluşturulan yapay deniz bulunmaktadır.

 

Lokasyon

Nur-Sultan / Kazakhstan

Related Works